بنیاد حقوقی وکیل علیمردانی

روزنامه خراسان:طلاق صوری،مجید علیمردانی،وکیل پایه یک دادگستری و فعال اجتماعی

تعریف طلاق صوری
«مجید علیمردانی» وکیل پایه یک دادگستری و فعال حوزه اجتماعی می گوید: یکی از مهم ترین دلایل طلاق صوری، دریافت مستمری است. مطابق قوانین مختلف از جمله قانون اصلاح تبصره ۲ ماده واحده قانون اجازه پرداخت وظیفه و مستمری وراث کارمندان، پس از فوت متوفی حقوق وی به فرزندان دختر به شرط نداشتن شوهر و حرفه و شغل پرداخت می شود، علاوه بر آن مطابق با ماده ۸۶ قانون استخدام کشوری، مادر و همسر متوفی نیز می توانند از مستمری بازماندگان استفاده کنند.
آثار قانونی و شرعی طلاق صوری
وی به سوء استفاده برخی افراد از این قانون اشاره می کند و می افزاید: برخی اشخاص با طلاق صوری از شوهر خود برای دریافت مستمری پدر متوفی اقدام می کنند که این موضوع آثار متعدد قانونی، شرعی و اجتماعی دارد از جمله این که طبق عرف و شرع اسلام، هنگام جاری شدن صیغه طلاق، مرد باید واقعا قصد طلاق داشته باشد اما در طلاق های صوری چنین چیزی وجود ندارد. وی تصریح می کند: گاهی دیده می شود خانم یا آقا مدتی پس از طلاق صوری با یکدیگر زندگی می کنند و مشکلی ندارند اما با بروز اختلافات عادی که در بسیاری از زندگی ها وجود دارد، به استناد همان طلاق رسمی زندگی را ترک می کنند و همان طلاق صوری زندگی یک خانواده را از هم می پاشد.
مسئولیت قانونی و کیفری طلاق های صوری
علیمردانی با بیان این که طلاق صوری مسئولیت کیفری برای افراد ایجاد می کند، می گوید: ادامه زندگی مشترک بدون ثبت رسمی آن، صرف نظر از مسئولیت کیفری برای زوج ممکن است اسباب محرومیت زوجه را از بسیاری از حقوق قانونی فراهم آورد همچنان که زوج ها درصورت کشف صوری بودن طلاق توسط سازمان های مربوط، با انجام اقدامات قانونی ملزم به استرداد کلیه وجوه دریافت شده هستند. این وکیل دادگستری به آسیب های اجتماعی طلاق های صوری اشاره می کند و می افزاید: سوء استفاده از قانون حمایت از خانواده، می تواند منجر به فساد و بحران های اجتماعی شود و به همین دلیل قانون گذار باید با تصویب قوانین جدید شرایطی را ایجاد کند که علاوه بر حقوق بازماندگان و مستمری بگیران، زمینه سوء استفاده از آن محدودتر و عواقب آن بیشتر شود

0
No products in the cart.
× پشتیبانی