بنیاد حقوقی وکیل علیمردانی
تماس با کارشناسان بنیاد حقوقی وکیل علیمردانی

چرا ملک مشاع

امروزه با توجه به گران‌شدن قیمت زمین‌ها، اکثر افراد به سمت خرید ملک مشاع روی آورده‌اند. علاوه بر آن، سرمایه‌گذاری‌های خیلی بزرگ حتما نیاز به وجود شریک دارند. ملک مشاع یعنی، یک زمین دارای چند مالک است. گاهی در سرمایه‌گذاری‌های بزرگ، مالکان همدیگر را به‌خوبی نمی‌شناسند. تا انتهای این متن با همراه شوید تا اگر در موضوعات املاک مشاعی دچار مشکل شده‌اید، با دید باز در مسیر قدم بگذارید.

نحوه فروش ملک مشاع

تفاوت ملک مفروز و ملک مشاع

در ابتدا بیایید معنی لغوی مفروز را با هم مرور کنیم. در لعت، مفروز به معنی «جدا کرده یا تقسیم‌شده» است. حالا ملک مفروز یعنی سهم و حدود هر مالک مشخص شده باشد. مثلا تصور کنید زمین 2000 متر بوده و 4 نفر مالک دارد. زمین به 4 قسمت 500 متری تقسیم می‌شود و سهم هر شخص کاملا مشخص می‌شود (به‌صورت شش دانگ).

در املاک مشاعی، شما هیچ تقسیم‌بندی در سهم افراد ندارید و نمی‌توانید مشخص کنید که این 500 متر متعلق به یک نفر، آن 500 متر متعلق به نفر دیگر است. یک مثال خیلی راحت در این مورد می‌توان به راهروهای آپارتمان اشاره کرد. شما که نمی‌توانید بگوید مسیر جلوی واحد من، مال من است. ملک، مشاع و تقسیم‌نشده است.

پس این اولین نکته مهم حقوقی است که شما باید در دعاوی خود به آن توجه کنید. ممکن است با تشخیص اشتباه و عدم اطلاع از موارد قانونی، زمان و انرژی خود را صرف کنید و به نتیجه مورد نظر خود نرسید. در این بین هم اگر حق با شما باشد، ممکن است شخص متخطی، در این زمان که شما مشغول آزمایش راه‌های اشتباه هستید، از طریق راه‌های دیگر، حقوق شما را زیر پا بگذارد.

نکته مهم: ما گفتیم که در املاک مشاعی، میزان سهم هر فرد مشخص است، اما محدوده آن نه! به محض این که محدوده و سهم هر یک از مالکان در ملک مشاعی مشخص شد، ملک تبدیل به ملک مفروز می‌شود.

سند ملک مشاع

سند ملک مشاع کاملا قانونی است، اما یک سری نکات قانونی دارد که حتما باید به آنها توجه کنید. محلی که سند ملک مشاع در آن ثبت می‌شود، اداره ثبت اسناد و املاک است، ولی سند رسمی قانون نیست. البته این به معنی بی‌ارزش بودن سند املاک مشاع نیست، بلکه در زمان طرح دعاوی در دادگاه اهمیت پیدا می‌کند که مشخص شود مسیر شما چطور خواهد بود. در برخی دعاوی می‌توان لازم‌الاجرا بودن را قبل حکم دادگاه گرفت، اما املاک مشاع از آن دعاوی است که نمی‌توان این کار را انجام داد و حتما باید حکم دادگاه مشخص شود.

در سند املاک مشاعی، میزانِ سهم مشخص است، اما قسمت و محدوده آن مشخص نیست. مثلا فرص کنید شما دارای دو خواهر و برادر هستید و خدای ناکرده، پدر خود را از دست داده‌اید، در اینجا سهم شما مشخص است، اما محدوده آن که مشخص نیست. بنابراین هیچ کدام از شما نمی‌توانید دخل و تصرفی در ملکِ به‌ارث‌رسیده داشته باشید.

معمول‌ترین روشی که در این شرایط انجام می‌دهند، تفکیک سند است. یعنی تمامی مالکان باید با یکدیگر به توافق برسند و محدوده هر کدام مشخص شود تا تفکیک سند صورت گرفته و سند مجزایی برای هر کدام ثبت شود.

مراحل سند زندن ملک مشاعی

ممکن است فقط یکی از مالکان به‌خاطر شرایط خود از اعضا درخواست کند که سند قسمت مربوط به او تفکیک شود. ما مراحل سند زدن املاک مشاعی را به‌صورت زیر برای شما لیست کرده‌ایم:

 • ابتدا باید دادخواستی را خطاب به اداره ثبت بنویسید که قصد دارید ملک مشاعی، تفکیک شده و سند مجزا به اسم شما زده شود.
 • سهم هر یک از اعضا باید مشخص باشد.
 • تقسیم‌نامه‌ای در این خصوص وجود دارد که باید آن را به‌طور دقیق، تنظیم کنید.
 • مشخصات ملک مثل متراژ، تعداد واحدها و محدوده مشخصِ هر یک از اعضا باید کاملا مشخص شود.
 • تمامی اصل مدارک که مربوط به ملک است باید به همراه تقسیم‌نامه به اداره ثبت اسناد ارسال شود.
 • – پس از طی این مراحل، سند ملک مشاع باطل می‌شود و سندهای جداگانه‌ای به تعداد مالکان براساس محدوده و سهم آنها از ملک صادر می‌شود.
تماس با کارشناسان بنیاد حقوقی وکیل علیمردانی

فروش ملک مشاع بدون اجازه شریک

وقتی می‌خواهیم ملکی را با کسی به‌صورت شریکی خریداری کنیم، همه چیز گُل و بلبله! زمانی که به فروش می‌رسیم، آی آی آی! داستان‌ها اینجاست که شروع می‌شود و واویلا…

هر کدام از مالکان می‌توانند به اجاره و فروش املاک مشاعی (سهم خودشان)، اقدام کنند. اما اگر بدون اجازه مالکان به فروش ملک بپردازید، تصرف حقوقی را می‌توانید انجام دهید اما تصرف مادی نه! بنابراین فروش املاک مشاع، جرم نیست و اگر کسی مرتکب آن نیست، دچار مجازات نمی‌شود، اما غیرمجاز است و مشکلات خودش را دارد. وقتی شرکا تصمیم به خرید ملکی دارند، در واقع همگی در خشت به خشت و هر دانه خاک آن شریک‌اند. بنابراین در ادامه متن، ما به راه‌هایی اشاره کردیم که می‌توانید از طریق آنها به فروش ملک بپردازید.

مراحل فروش املاک شریکی چگونه است؟

 • برای فروش ملک مشاع، دو راه وجود دارد که تمامی جملات را با دقت بخواهید تا یک بار برای همیشه، این مساله در ذهن شما حل شود.

  فروش املاک مشاع قبل از ثبت

  ماده 114 قانون ثبت در این باره به ما راهکار می‌دهد. بدین صورت که وقتی یک ملک، دارای چند مالک است و سهم همه آنها مشخص شده و درخواست ثبت سند ملک را دارند، قبل از این که فرآیند ثبت سند تمام شود، می‌توانند نام افرادی که موافق و متقاضی هستند را ذکر کنند و سند به اسم یکی از مالکان که همگی با آن موافق هستند، دربیاید. به همین راحتی! البته در مسیر قانونی، پیچ و خم‌های زیادی به وجود می‌آید که بهتر است این مسیر را با همراهی یک وکیلِ باتجربه پیش ببرید.

   

  فروش املاک مشاع بعد از ثبت

  در این مساله هم ماده 11 قانون ثبت به داد ما می‌رسد. این قانون بیان می‌کند که اگر زمان ثبت سند از فرآیند خارج شده و اتمام پیدا کرده است، باز هم راه چاره وجود دارد. همه مالکان می‌توانند به توافق برسند و سند را به اسم یک نفر که مورد توافق است، بزنند. سند قبلی باطل می‌شود و سند جدیدی صادر می‌شود.

قوانین حقوقی مربوط به ملک مشاع

دعاوی دستور فروش ملک مشاع

ممکن است شرایطی به وجود بیاید که مثلا بین ورثا اختلاف ایجاد می‌شود یا اگر افراد به سرمایه‌گذاری در ملک مشاع اقدام کردند، ممکن است دچار مشکل شده و تقاضای فروش داشته باشند و در فروش به توافق نرسند. در این موقعیت هر یک از شرکا به دادگاه مراجعه می‌کنند و تقاضای فروش ملک را در قالب دادخواست به آنجا اعلام می‌کنند. قاضی پس از بررسی و اتمام فرآیند احراز هویت، دستور فروش املاک مشاعی را صادر می‌کند. پس از قیمت‌گذاری توسط کارشناس قیمت، کل ملک به فروش می‌رسد. کل مبلغ فروش به حساب صندوق دادگستری واریز می‌شود. مبلغ هر شخص براساس سهم فرد به حساب او واریز می‌شود. ما در بنیاد حقوقی وکیل علیمردانی به شما کمک می‌کنیم تا مالک بمانید.

سوالات متداول درباره ملک مشاع

هیچ قانونی وجود ندارد که خرید یا اجاره ملک مشاع را جرم محسوب کند، ولی خرید و اجاره ملک مشاع، غیرمجاز است. فرد بدون اجازه شرکا می‌تواند تصرف حقوقی داشته باشد، اما تصرف مادی نه! بنابراین باید رضایت شرکا را کسب کند.
وقتی یک ملک، مالکی بیش از یک نفر دارد (دو نفر یا بیشتر)، یعنی آن ملک مشاع است. گاهی به‌دلیل سرمایه‌گذاری و نداشتن سرمایه کافی، افراد ترغیب به خرید املاک مشاعی می‌شوند. در این شرایط باید قبل از خرید تمامی مشکلاتی که ممکن است در فروش ملک به آنها بربخورند، مرور کنند تا استوار قدم بردارند.
گاهی اتفاق می‌افتد که دو یا چند شریک تصمیم می‌گیرند که شراکت خود در ملک مشاع را تمام کنند، ولی برخی از شرکا رضایت به این پایان شراکت نداشته باشند. متقاضیان می‌توانند درخواست فروش را ارائه دهند و قاضی، ملک را به مزایده می‌برد. در این شرایط صرف نظر از رضایت افراد، سهم فرد به بالاترین پیشنهاد مزایده فروخته می‌شود.
نه اصلا! به دستور فروش ملک مشاع نمی‌توان اعتراض کرد. چون دستور است. به حکم یا قرار می‌تواند اعتراض کرد، اما دستور فروش ملک مشاع نه!
بله کار نشد ندارد! اما به شرطی که بین شرکا هیچ اختلافی وجود نداشته باشد. بهتر است تمامی موارد را بررسی کرده و سپس به فروش قولنامه‌ای ملک مشاعی بپردازید. چون ممکن است در ادامه دچار مشکل شوید.

0
No products in the cart.
× پشتیبانی