بنیاد حقوقی وکیل علیمردانی

دومین نشست شورای عالی دفتر مطالعات حقوق کودک

دومین نشست شورای عالی دفتر مطالعات حقوق کودک با حضور کارشناسان، مسوولان، حقوقدانان، علاقه مندان فعال در این حوزه در بیست و سومین روز اردیبهشت ماه ۱۳۹۷ برگزار گردید.
در ابتدای این نشست صمیمانه، دکتر حقیقی معاون ارتباطات و بین الملل موسسه گلستان علی (ع) تاریخچه ای کوتاه از تشکیل نهادهای حمایت از حقوق کودک را بیان کرده و در توضیح و تبیین منشور حقوق کودکان به چهار دسته کلی از مواد که در این منشور، درج شده است، اشاره کرد؛ حقوق مربوط به بقا کودک، رشد و پیشرفت، حمایت و محافظت و در آخر حقوق مشارکتی کودکان…. وی در ادامه صحبت های خود با اشاره به اهمیت حقوق کودکان در دین اسلام، بر این نکته تاکید کردند که در راستای هم پوشانی و هم افزایی در این حوزه، می بایست نه تنها اقدامات و راهکارهای مناسب ارایه گردد که باید برای اجرایی نمودن آنها نیز، تلاش کرد.
در ادامه جلسه، خانم عابدین زاده، معاون دادستان مرکز استان خراسان رضوی به ایراد صحبت پرداخت. ایشان فرایند تکرار و در ادامه طبیعی شدن آسیب های اجتماعی حوزه کودکان در جامعه را، یک آسیب اجتماعی خواند و بر لزوم هماهنگی و همکاری و پرهیز از موازی کاری نهادها و سازمانهای ذی ربط در این حوزه تاکید کردند. ایشان ارایه راهکارهای غیرهدفند، کارشناسی نشده و نامتعادل را که صرفا از سر دلسوزی صرف، انجام می پذیرد، را سبب دو چندان شدن این آسیب ها خواند. عابدین زاده با اشاره به اهمیت آموزش در حوزه حقوق کودک افزود : اگرچه فعالیت هایی انجام گرفته است اما آموزش در این حوزه همچنان ضعیف است در حالیکه اگر آموزش های مناسب به فرزندان و والدین داده شود، می توان از بسیاری از آسیب های اجتماعی برحذر ماند. ایشان در ادامه خواستار تشکیل بخشی آموزشی و پرورشی متشکل از حقوقدانان، روانشناسان و اساتید این حوزه گشت تا با برنامه ریزی اصولی بتوان عرصه آموزش را گسترده ساخته تا همه اقشار جامعه را در بربگیرد. در ادامه جلسه، دکتر مجید قاضی زاده دبیراتاق فکر دهکده سفیدبا اشاره به منشور حقوق کودک بعضی از رفتارهایی را که به طور عادی در فرهنگ جامعه رواج دارد مصداق کودک آزاری خوانده و با اشاره به تاثیرات مخربی که این گونه رفتارها بر روح و روان کودکان می گذارد، این نکته مهم و اساسی را مطرح نمود که “کودک آزاران امروز؛ کودکان آزار دیده دیروز هستند” و لذا می بایست در این حوزه اقدامات بنیادی ای در تغییر نگاه به گستره حقوق کودک ایجاد گردد ایشان بر لزوم اطلاع رسانی عموم جامعه در حوزه حقوق کودک تاکید دوچندان کرده و افزود: « اغلب افراد جامعه نسبت به رفتارهای صحیح در حوزه کودکان ناآشنا هستند و تصور می کنند کودک آزاری صرفا ایراد ضرب و یا تنبیه کودکان است حال آنکه سرزنش کردن کودکان در جمع، تنها گذاشتن کودک در منزل، عدم توجه و نگاه چشمی به کودک در هنگام صحبت کردن کودک و… از مصادیق کودک آزاری است ایشان با اشاره به “حقوق کودک در پروازهای هوایی” و اینکه برخی از این حقوق رعایت نمی شود بر تغییر گفتمان در حوزه حقوق کودک و گستره شمول آن تاکید نمود».
ایشان وعده تدوین یک فیلم کوتاه درباره حقوق کودک را مطرح و افزود که “شهر رسانه دهکده سفید” بزودی این اثر هنری را عرضه خواهد نمود.
در این جلسه مجید علیمردانی وکیل پایه دادگستری و فعال اجتماعی در حوزه حقوق کودک بر اهمیت ارتقا و بهبود وضعیت عمومی زندگی کودکان، بدون اعمال نظرهای شخصی تصریح نموده و در این زمینه سه راهکار پیشنهاد کرد: « تصویب قوانین جدید و مورد نیاز علاوه بر قوانین قبلی، فرهنگ سازی در حوزه حقوق کودکان و اجرایی نمودن بهینه قوانین تصویب شده»
در ادامه جلسه، مهمانان حاضر نیز به بیان دیدگاههای خود پرداخته و راهکارها مناسبی را در حوزه های مختلفی که به حقوق کودکان مربوط می شود، مطرح ساختند که در بین نقطه نظرات عنوان شده مواردی مانند مجازات جایگزین حبس، تدوین منشور حقوق کودکان جهت ارایه به اصناف مختلف، استفاده از ظرفیت های نهادی های مختلف مانند شهرداری یا شبکه های تبلیغ دینی و … ؛ ایجاد بانک آراء و اطلاعات و احکام قضایی در حوزه حقوق کودکان، تولید محتوای آموزشی تصویری و استفاده از ظرفیت فضای مجازی در جهت آموزش به عموم جامعه، مورد توجه ویژه قرار گرفت.
در پایان جلسه، مصوبات دومین نشست شورای عالی دفتر مطالعات حقوق کودک، در یازده بند تدوین گشت که مهمترین آن، تشکیل “شبکه جامع حامیان حقوق کودک خراسان رضوی” است به این امید که بتوان تمامی نهادهای دولتی و غیردولتی موثر در این حوزه را کنار هم گرد آورد و گامهای موثری در زمینه احقاق حقوق کودکان، این مهمترین سرمایه های انسانی آینده جامعه، برداشت.

 

0
No products in the cart.
× پشتیبانی