بنیاد حقوقی وکیل علیمردانی

آیا تخلیه مستاجر مغازه دارای حق سرقفلی جهت نیاز مالک به احداث ساختمان امکان پذیر است؟

تخلیه به جهت احداث ساختمان

آیا تخلیه مستاجر مغازه دارای حق سرقفلی جهت نیاز مالک به احداث ساختمان امکان پذیر است؟

ممکن است مغازه یا ملک تجاری با موضوع فعالیت مشخصی به شخصی اجاره داده شود. و از این شخص که مبالغی به عنوان سرقفلی دریافت شده باشد. و این شخص یا همان مستاجر دارای حقی شبیه مالکیت نست به ملک می شود و تحت مقررات خاصی که ممکن است از بعضی از جهات با سایر مستاجرین متفاوت باشد قرار می گیرد.

در این وضعیت ممکن است مالک ملک قصد احداث بنا در ملک را داشته باشد و از سویی چون مغازه احداث شده در ملک تحت تصرف قانونی مستاجر قرار دارد ممکن است مستاجر اجازه احداث بنا را به وی ندهد زیرا این احداث بنا با فعالیت تجاری وی منافات دارد در هر حال در این مقاله سعی داریم این موضوع را بررسی نماییم که آیا مالک می تواند وفق مقررات روابط موجر و مستاجر سال 1356 اقدام به فسخ قرارداد اجاره فی مابین نماید و از دادگاه درخواست تخلیه ملک خود را بنماید یا اینکه احداث ساختمان امکان پذیر نمی باشد و برخی از سوالات دیگر

تخلیه به جهت احداث ساختمان

  1. موجر می تواند برای تجدید بنای ملک خود تقاضای تخلیه ملک را بنماید شرطی که برای تخلیه در این مورد توسط قانونگذار پیش بینی شده است، ارائه گواهی یا پروانه ساختمانی از سوی شهرداری می باشد ولی چنانچه از صدور ماده برمی آید علاوه بر گواهی ساختمانی شرط دیگری نیز لازم است که این شرط اتمام مدت اجاره می باشد به این ترتیب موجر در مدت اجاره نمی تواند درخواست تخلیه نماید. بنابراین در صورت ارائه گواهی ساختمانی به دادگاه حکم تخلیه صادر می گردد.
  2. برای درخواست تخلیه به این جهت ملک مورد نظر نباید مخروبه شده باشد.
  3. بدیهی است جهت طرح دعوی تخلیه سرقفلی به جهت تخریب دادخواست میبایست توسط مالک یا قایم مقام قانونی وی تسلیم دادگاه شده باشد.
  4. بطور معمول دادگاه ها با ارائه پروانه ساخت یا گواهی شهرداری در این خصوص نسبت به صدور رأی تخلیه با پرداخت حق نجارت و کسب و پیشه به مستاجر اقدام می‌کنند به عبارت دیگر به نظر می رسد با توجه به این ماده قانونی مالکین میتوانند نسبت به تخلیه املاکی که نیازی به نوسازی ندارند به بهانه تجدید بنا اقدام نمایند.
  1. مالکی که موفق به اخذ رای دادگاه شده است میبایست تا شش ماه از تاریخ تخلیه شروع‌ به ساخت ساختمان نماید.
  2. جهت اجرای حکم تخلیه به جهت گفته شده ،پرداخت حق تجارت و کسب و پیشه مستاجر بطور کامل (طبق نظر کارشناس رسمی دادگستری) ضروری است.
آیا تخلیه مستاجر مغازه دارای حق سرقفلی جهت نیاز مالک به احداث ساختمان امکان پذیر است؟؟

‌هشدار:

1. مطالب ارائه‌شده صرفا جنبه پژوهشی داشته و درهرحال اسباب بی‌نیازی شما از وکالت یا مشاوره با وکیل دادگستری متخصص در موضوع را فراهم نمی‌آورد. زیرا ممکن است شما پس از خواندن مطالب ذیل استنباطی کاملاً متفاوت با یک حقوقدان داشته باشید. یا اینکه  قاضی رسیدگی‌کننده به دعوای مطروحه استنباط متفاوتی از قوانین داشته باشد. و یا در جلسه رسیدگی سؤالات متفاوت (بعضاً جهت‌دار به لحاظ حقوقی) مطرح گردد که نیاز به پاسخگویی فوری و حقوقی دارد.

از سوی دیگر بامطالعه مطالب حقوقی ممکن است شما نیز به‌مانند بسیاری از مراجعین به دادگستری در تبیین خواسته و طرح دفاعیات به‌طور شفاهی و کتبی دچار اشتباه شوید. و تصورات ذهنی متفاوتی از حقوقدانان را به دادگاه ارائه دهید که نهایتاً خسارات و صدمات غیرقابل جبرانی را برای شما فراهم آورد زیرا وکلای دادگستری در موضوعات حقوقی به تشخیص خود عمل می‌نماید و از سوی دیگر درگذر زمان ممکن است دفاعیات آنها در پرونده‌های مختلف و حتی در جریان سیر یک پرونده اختلافات فاحشی را داشته باشد تا بتوانند بهترین نتیجه را به نفع موکل خود کسب نماید.

2. هر گونه کپی برداری غیرمجاز و خلاف قانون که اسباب تضییع حقوق معنوی مولفین را داشته باشد موجب تعقیب قانونی است.

0
No products in the cart.
× پشتیبانی