انتشار تصاویر رقاصی بهانه تبلیغ سایت‌های کلاهبرداری!

بسیاری از صفحاتی که این روز‌ها در ظاهر، رقص دختران برهنه جوان را به اشتراک می‌گذارند، مقدمه و بستر ثانویه وقوع جرائم دیگر شده و نوجوانان و جوانان را به فساد و بی‌بندوباری تشویق می‌کنند.

مجید علیمردانی وکیل پایه یک دادگستری در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: انتشار پست‌ها و پیام‌های غیراخلاقی در فضای مجازی که حاوی مطالب و تصاویر مستهجن و اعمال منافی عفت باشند، در زمره جرائم سایبری قرار می‌گیرند و گرداننده و ادمین این صفحات نیز به عنوان مجرم تحت تعقیب قرار می‌گیرد و مجازات می‌شود.

وی در ادامه تصریح کرد: بسیاری از صفحاتی که این روز‌ها در ظاهر، رقص دختران برهنه جوان را به اشتراک می‌گذارند، مقدمه و بستر ثانویه وقوع جرائم دیگر شده‌اند و نوجوانان و جوانان را به فساد و بی‌بندوباری تشویق کرده و اقدامات آن‌ها در دایره گسترده جرائم سایبری جای دارند و هر کدام از این جرائم مجازات مستقل خود را به دنبال دارند.

این وکیل پایه یک خاطرنشان کرد: کلاهبرداران برای انجام کار‌های خود و کسب درآمد از فضایی که شبکه‌های اجتماعی در اختیار آن‌ها قرار داده، سوءاستفاده می‌کنند و این نوجوانان و جوانان زودباور و ساده‌لوح هستند که تاوان سادگی خود و تخلفات مجرمان سایبری را پس می‌دهند.

مردانی همچنین تاکید کرد: کلاهبرداری‌های گسترده‌ای که این روز‌ها بر بستر فضای مجازی رخ می‌دهد و ضرر و زیان فراوانی را متوجه کاربران می‌کند، به دنبال افزایش سایت‌های شرط‌بندی و فعالیت کاربرانی که اغلب با نام و نشانی مستعار فعالیت می‌کنند، اتفاق می‌افتد و همانطور که گفته شد جوانان و نوجوانان هیجان‌طلب این ضرر را متحمل می‌شوند.

وی تاکید کرد: قانونگذاران برای مقابله با جرائم سایبری و برخود با مجرمان سایبری قوانین ویژه‌ای را پیش‌بینی و تصویب کرده‌اند اما بسیاری از این قوانین باید مورد بازنگری قرار گیرند و اصلاح شوند و البته در موضوع اجرای مجازات جرائم سایبری نیز مجریان قانون باید با صراحت و قاطعیت بیشتری برخورد کنند.

مجازات گردانندگان صفحات مجازی منتشرکننده تصاویر مستهجن چیست؟

علیمردانی اضافه کرد: در قانون جرائم رایانه‌ای برای منتشرکنندگان تصاویر مستهجن در فضای مجازی مجازات حبس از نود و یک روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج میلیون (۵.۰۰۰.۰۰۰) ریال تا چهل میلیون (۴۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال یا هر دوی این مجازات‌ها را در نظر گرفته‌اند و همچنین در صورت گستردگی موضوع و انتشار این تصاویر حتی منتشرکنندگان این تصاویر مستهجن ممکن است به عنوان مفسدفی‌الارض به اعدام محکوم شوند.

وی تصریح کرد: علاوه بر این ممکن است مجرم شخصاً این اقدام را انجام ندهد بلکه دستیابی دیگران به این تصاویر را تسهیل نماید و یا آنکه دیگران را ترغیب نماید که برای این موضوع نیز مجازات حبس در نظر گرفته شده است. به طور کلی قانونگذار در خصوص حریم شخصی و فساد اخلاقی در فضای مجازی بسیار حساس بوده و بسیاری از مجرمان پس از دستگیری با مجازات های سنگینی روبرو می‌شوند.

این وکیل پایه یک دادگستری افزود: فعالیت سایت‌های قمار و شرط‌‌‌بندی نیز مطابق با قوانین کشور ممنوع بوده و برای گردانندگان این سایت ها علاوه بر محکومیت به بازگرداندن اموال به دست آمده از این راه، مجازات‌های حبس طولانی مدت با توجه به گستردگی عمل و حتی اعدام پیش بینی شده است.

مسئولان مربوطه در حوزه رسیدگی به جرائم سایبری و مجریان نظارت بر فعالیت کاربران فضای مجازی، باید با دقت و تأمل بیشتری شبکه‌ها و صفحات فضای مجازی را رصد کرده و با گردانندگان صفحات غیراخلاقی و مستهجن برخوردی قاطع را لحاظ کنند. همچنین تعیین مجازات‌هایی که نقش بازدارندگی لازم را داشته باشد، نقش مهمی در پیشگیری از گسترش صفحاتی با محتوای مغایر با شئونات اخلاقی و اسلامی ایفا کند.

Related Projects

Satinik - author

LEAVE A REPLY

Your email address will not be published. Required fields are marked *